Ingatlan vásárlási tanácsok és etikett, avagy mire figyeljünk ingatlan vásárláskor, hogy minél hamarabb megtaláljuk álmaink otthonát.
Megnézett már sok lakást, de nem tudja, hogy jól dönt-e, ha megveszi?
Akkor a legjobb anyagot olvassa!
Sokan kérdezték már tőlem az elmúlt 22 évben, miért van az, hogy sokan megnézik a hirdetést, akár több százan, de nincs senki, aki érdeklődne utána.
Ismerős a helyzet? Ebben az ajándék kiadványomban az ingatlan vásárláshoz szeretnék Önnek néhány gyakorlati tanácsot adni.
Lássuk, mire kell figyelni ingatlan vásárlásakor:
- Ha lakást vásárol, először az ingatlan típusát válassza ki (általában 6-7 féle elrendezésű, szabvány lakásnál nincs több a piacon az adott árkategóriában!) Ha ez megvan, érdemes utána már csak az adott típust keresni, abból megnézni néhányat, hiszen ezek már csak belső állapotukban különböznek egymástól, elrendezésben nem!
- Családi ház vásárlásakor a környék és a ház mérete a leginkább meghatározó, a belső állagon lehet változtatni, alakítani, de az elhelyezkedésen már nem!
- Ha belép egy ingatlanba, nézze olyan szemmel, mintha máris ott lakna! Jól érzi-e bent magát, el tudja-e ott képzelni a saját bútorait, stb. Ha igen, van min gondolkodni! Ha nem, ez valószínűleg később sem lesz másképp!
- Ha igazán beleszeret egy lakásba, ne gondolkodjon túl sokat, mert könnyen akadhat egy másik vevő, aki gyorsabban lép!
- Ha nem tud egyedül dönteni, lehetőleg ne kérje ki túl sok ismerőse tanácsát, mert a sok különböző vélemény elbizonytalaníthatja és nem is biztos, hogy a megkérdezettek valóban értenek is a témához. Szerencsésebb, ha egy független ingatlan szakértő véleményére vagy saját megérzésére hallgat!
Lényeges információk, amit mindenképpen kérdezzen meg az eladótól:
- volt-e olyan felújítás a lakásban, ami nem látszik, pl. vezetékek cseréje, stb.
- a lakás fenntartásával kapcsolatos költségeket, amelyek nem fogyasztás függőek, pl. közös ktg, távfűtés díja, stb.
- záró szinti (legfelső emeleti) ingatlan esetén volt-e tetőfelújítás, szigetelés, földszint esetén van-e alatta fűtött helyiség
- van-e bejegyzett jog, teher az ingatlanon
- kérdezősködjön kicsit a szomszédokról, mert a rossz lakóközösség megkeserítheti az életét
- családi ház esetében az építőanyag típusát kérdezze meg
A vevők gyakran ok nélkül tartanak a legfelső szinti lakásoktól, pedig ezen ingatlanok is számos előnnyel rendelkeznek:
- Annak, hogy beázik a tető, nem nagyobb a kockázata, minthogy a fölöttünk lakó leáztat.
- Minél magasabban van a lakás, annál tisztább a levegő, annál kevesebb zaj hallatszik fel és a kilátás is szebb.
- Nincs annál zavaróbb, mint amikor a felső szomszéd dübörög, zajong a fejünk fölött. Ez mind elkerülhető a legfelső szinti lakás vásárlásával.
- Ezekhez a lakásokhoz sokkal olcsóbban hozzá lehet jutni pont az előítéletek miatt.
- Érdekes tény, hogy pl. Nyugat- Európában annál drágább egy lakás, minél magasabban van.
Egy kis etikett, amit érdemes betartani:
- Mindig vegye le a cipőjét, ha belép a megtekinteni kívánt ingatlanba, ne várja meg, amíg a tulajdonos megkéri erre! Fordított esetben Ön sem nézné jó szemmel, ha piszkos cipővel összejárkálnák az otthonát!
- Soha ne minősítse le, vagy tegyen negatív megjegyzést a tulajdonos előtt az ingatlanra! Ez nem jó taktika az alkura, a vételár csökkentésére, mert megsértheti vele az eladót.
- Lehetőleg érkezzen pontosan lakásnézőbe! Ha késik, mindenképpen jelezze telefonon!
- Ne kérdezze meg, mennyi az „utolsó ára” az eladó ingatlannak, mert a tulajdonos ezt úgysem mondja meg! Ilyenek a tulajdonosok! Ha komolyan érdekli a lakás, szerencsésebb, ha tesz egy jól átgondolt ajánlatot.
- Ne szégyellje lemondani a megbeszélt találkozót, ha mégsem érdekli a lakás! Jobb a kíméletes őszinteség, mint feleslegesen váratni a tulajdonost.
- Csak abban az esetben tegyen konkrét árajánlatot, ha tényleg meg akarja venni az ingatlant! Kínos és komolytalan lehet, ha elfogadják az ajánlatot, Ön pedig visszalép!